Zobacz też:

Ciekawa, wielowiekowa…
Historia Ginu
Wczesna historia ginu to znacznie więcej niż tylko dzieło jednego człowieka lub jednej chwili, jak często głosi się w wielu publikacjach. Było to stopniowe łączenie się dwóch sił, jałowca i alkoholu, które miały wiele oddzielnych przygód, zanim zostały zjednoczone w kieliszku Genevera, nie mówiąc już o ginie.
Dokładny moment, w którym po raz pierwszy użyto szyszko jagód jałowca do aromatyzowania wina słodowego, jest jedną z największych tajemnic historii. Możemy jednak zawęzić ten czas do dwóch krajów, Belgii i Holandii…
dzieje ginu na osi czasu
1495
Pierwszy udokumentowany przepis na napój alkoholowy z jałowcem, produkowany dla przyjemności picia, a nie celów medycznych, znajdujący się w książce zamówionej przez zamożnego niderlandzkiego kupca.
1568
Początek wojny pomiędzy Niderlandami, a ich suwerennym władcą Hiszpanią. Później znana jako wojna 80-letnia.
1570
6000 flamandzkich protestantów ucieka do Londynu torując drogę dla boomu genevera/ginu który nastąpi później.
1575
Rodzina Bols zakłada destylarnię, w której zaczyna produkować likiery i nalewki używając egzotycznych przypraw, stając się najstarszą dzisiaj funkcjonującą destylarnią.
1585
Elżbieta I wysyła posiłki zbrojne dla Holandii.
W tym oto czasie powstaje określenie „Dutch Courage”.
1601
Rząd Niderlandzki zakazuje destylacji alkoholu z owoców oraz zbóż ze względu na braki żywności, który trwa przez następne 112 lat.
1602
Zostaje założona Dutch East Indies Company (VOC) stając się największą firmą na świecie, ustanawiając Holandię XVII-wieczną super potęgą.
1614
Urodził się Franciscus Sylvius de la Boe, później profesor medycyny, który wielokrotnie wspominany jest jako „ojciec” i wynalazca genevera/ginu.
1618 - 1648
Okres znany jako wojna 30 letnia. Anglicy i Holendrzy ponownie walczą u swego boku przeciwko Hiszpanii i Świętemu Imperium Rzymskiemu.
1664
Bols dodaje do swojego portfolio genever.
1672
Słownik van Dale’a (holenderski odpowiednik słownika oksfordzkiego) pierwszy raz wspomina genever w odniesieniu do trunku.
1688
Wilhelm III Orański (William of Orange) przybywa do Anglii obejmując tron i popularyzuje gin, a raczej jeszcze genever wśród Brytyjczyków. Obniżając podatki spowodował, że wódki jałowcowe były tańsze od piwa.
XVIII wiek
To początek mrocznych czasów ginu na Wyspach brytyjskich, a przede wszystkim w Londynie. Czas ten określa się jako Gin Craze.
1714
Słowo „gin” po raz pierwszy pojawia się w słowniku oksfordzkim.
1729
W życie weszła pierwsza z sześciu ustaw przeciwko produkcji i konsumpcji ginu tzw. The Gin Act.
1751
Powstała słynna rycina autorstwa William’a Hogarth’a „Gin Lane” oraz ostatni, szósty Gin Act został uchwalony.
II połowa XVIII wieku
To czas powstawania i stabilizacji dużych zakładów produkcji giu jak np. w 1769 r. narodziny destylarni w Southwark założonej przez Alexandra Gordona.
XIX wiek
Gin staje się ponownie tańszy niż piwo oraz nawet łatwiej dostępny niż kiedykolwiek wcześniej. Powstają tzw. Pałace Ginu, czyli miejsca gdzie gin był dostępny dla wszystkich niezależnie od klasy. To też czas kiedy rodzą się nowe style ginu jak Old Tom, a także jakość destylatów zdecydowanie poprawia się dzięki udoskonaleniu metod destylacji. Gin trafia z Europy do Stanów Zjednoczonych.
1858
Ersmus Bond po raz pierwszy wprowadza na rynek markę toniku, a tuż po nim robi to Jean Jacob Schweppe.
1906 - 1925
Powstają słynne klasyczne koktajle gdzie gin gra główne skrzypce, m.in. Dry Martini, Aviation, Negroni, Singapore Sling, Hanky Panky.
1920 - 1933
Prohibicja w USA.
1930
Harry Craddock wydaje „The Savoy Cocktail Book” zamieszczając 750 przepisów na koktajle, z czego ponad połowa zawiera gin w swojej recepturze.
lata 40 XX wieku
Po czasie świetności gin traci swoją popularność na rzecz wódki, przez co część producentów przenosi swoje działalności do USA, jak np. Gilbey’s czy Booth’s.
1987
Powstaje destylarnia Bombay Sapphire rewolucjonizując rynek ginu. W tym samym roku w Polsce, W Zielonej Górze rusza produkcja najpopularniejszego, po dzień dzisiejszy, polskiego ginu – Lubuski.
2021
Powstaje blog GINspiracje.
Więcej ciekawostek o ginie
Jak się pije Gin
Zobacz też:Gin z tonikiem to dopiero początek...Jak się pije Gin?Skromny Gin & Tonic znany jest od dziesięcioleci, ale w 2014 roku nastąpił zdecydowany wzrost sympatii do koktajlu. Dawno minęły czasy płaskiego i nudnego toniku tylko z limonką lub cytryną. Z dnia...
Co to jest Gin
Zobacz też:Czy wiesz naprawdę...Co to jest Gin?Gin, jest to destylowany napój alkoholowy, gdzie w smaku dominuje jałowiec. Minimalne stężenie według prawa to 37.5% alkoholu wg Unii Europejskiej, w USA jest to natomiast 40%.Wyróżniamy kilka rodzajów ginu....
Zobacz nasze recenzje ginów
Hendrick’s Gin
Zobacz też:RecenzjaHendrick's GinHendrick's Gin został wypuszczony na rynek w 2001 roku od razu osiągając sukces i przeszedł do historii wyznaczając wzorce dla współczesnych marek ginu. Gin Hendrick’s narodził się jako niezwykły, nieoczekiwany.William Grant...
Isle of Harris Gin
Zobacz też:RecenzjaIsle of Harris GinIsle of Harris to południowa część malowniczej wyspy szkockich Hybrydów Zewnętrznych, składającej się z Harris i Lewis. Słynie z rozległych piaszczystych plaż na zachodnim wybrzeżu, gór na północy oraz miniaturowych fiordów na...
Opihr Gin
Zobacz też:Recenzjaopihr GinOpihr Oriental Spiced Gin został wprowadzony na rynek przez Quintessential Brands w październiku 2013 roku. Gin jest wytwarzany w destylarni G&J i wspierany przez doświadczony zespół.Inspirowany podróżami na Daleki Wschód, straganami z...